top of page
Przepraszam - strona w przygotowaniu...
73!
HRDS, czyli...
platforma rozwojowa
amatorskiego
radia


 

projekt nowoczesnego
rozwiązania do nauki oraz
rozwoju konstrukcji radiowych

(i nie tylko) dla początkujących, jak również zaawansowanych

radioamatorów...

jest nowoczesnym i kompleksowym opracowaniem sprzętowym, które zdecydowanie nie jest jednak kolejną propozycją odbiornika, transceiver'a, czy też innej konkretnej konstrukcji radioamatorskiej.

     Hambit jest pomyślany jako projekt systemu rozwojowego (Ham Radio Development Solution - HRDS) wspierającego konstruktorów radioamatorów, a głównym elementem systemu jest bazowa płyta PCB o wymiarach 190,5 mm x 127 mm, na której umieszczono siatkę (8 kolumn, 3 rzędy) 24 żeńskich złączy kołkowych (2x8, raster 2,54mm) służących do osadzania opracowanych w ramach projektu gotowych modułów funkcjonalnych, takich jak np. generatory sygnałów (VFO, BFO itp.), wzmacniaczy w.cz. i m.cz. oraz PA, różnych homodyn, heterodyn, urządzeń SDR, filtrów pasmowych,  potencjometrów cyfrowych i wielu innych gotowych jak również opracowywanych samodzielnie przez użytkowników bloków.

Standardowo płyta bazowa hambita (HBM831) ma zamontowane jedno złącze antenowe (BNC), 4 pełne złącza (5 pin) jack 3,5mm dedykowane takim funkcjom jak np.: wyjście audio do PC (PC Audio), klucz CW (CW KEY), słuchawki oraz wysterowanie wzmacniacza mocy (PA KEY), a także gniazdo USB oraz RJ-45. Zasilana jest ona napięciem 12V DC, a dostarcza do złącz (a w konsekwencji do modułów) dodatkowo 9V przeznaczone do zasilania obwodów radiowych oraz 5V do zasilania układów cyfrowych. Zasilanie 3.3V jest realizowane lokalnie w ramach konkretnych modułów odpowiednio do zastosowanych elementów. Dodatkowo w każdym rzędzie złącz (piny 15 i 16) poprowadzona jest dwu przewodowa magistrala przeznaczona na obsługę sterowania elementami modułów za pomocą bardzo popularnej technologii I2C. Oczywiście magistrale pomiędzy rzędami można dowolnie łączyć ze sobą.

Projekt przewiduje w niedługim czasie sukcesywne opracowywanie całej gamy rozwiązań wspierających technologie USB (np. karta dźwiękowa, CAT),  ETHERNET i WI-FI (sieciowe zarządzanie np. infrastrukturą anten, ich automatycznym dopasowaniem itp., sterowanie PA), bluetooth (np. słuchawki, mikrofon, panel zdalny radia) pozwalających na zdalne komunikowanie się z radiem i wygodnym zarządzaniem za jego pośrednictwem wszystkimi jego urządzeniami stowarzyszonymi takimi jak skrzynki i przełączniki antenowe, czy rotory. W ramach projektu kończone są właśnie prace nad bardzo ekonomicznym enkoderem magnetycznym, który umożliwi komfortową realizację zmiany częstotliwości w amatorskich konstrukcjach porównywalną z rozwiązaniami fabrycznymi.

Obecnie zakończone zostały prace nad dedykowaną i wygodną obudową YONIC w pełni wspierającą wszystkie rozwiązania tego projektu, a przygotowywany do jej panelu kontroler - zawierający specjalne konfigurowalne oprogramowanie - umożliwi realizację i relatywnie proste uruchomienie wszelkich konstrukcji radiowych realizowanych przez radioamatorów: od reakcji, poprzez proste homodyny i złożone heterodyny, aż po pełne transceivery  - w tym SDR. Podobny kontroler został wstępnie opracowany w postaci modułu do umieszczenia na płycie bazowej, co umożliwi jej pełne wykorzystanie bez konieczności wyposażania się w panel obudowy. Oprogramowanie będzie można sukcesywnie samodzielnie aktualizować.

Oczywiście można będzie również stworzyć swoje własne oprogramowanie bazując w tym względzie na własnym doświadczeniu i narzędziach programistycznych. Początkowo kontrolerem będzie zarządzała Atmega 128A, ale z całą pewnością i w tym obszarze system będzie sukcesywnie i stosownie do oczekiwań ewaluował.

     Obecnie powstaje też rodzina akcesoriów, które będą miały za zadanie ułatwić pracę konstruktorom głównie w zakresie ergonomii takich jak uchwyty, statywy, czy wygodne konsole prototypowe na których będzie można zamontować przyciski, wyświetlacze i elementy regulacyjne.

 

     Hambit dzięki swojej uniwersalności i możliwościom dedykowany jest użytkownikom o każdym poziomie wiedzy i doświadczeniu konstruktorskim - zarówno zupełnie początkującym adeptom krótkofalarstwa (np. SWL) chcącym możliwie szybko „dotrzeć do eteru”, jak i zaawansowanym konstruktorom, którzy poszukują coraz ciekawszych i bardziej zaawansowanych rozwiązań, a także chcą uruchamiać i testować powszechnie dostępne obecnie opracowania z udziałem nawet najnowszych technologii. Projekt umożliwia znacznie szybszą, sprawniejszą i wygodniejszą pracę przy konstruowaniu urządzeń radiowych i temu zagadnieniu jest przede wszystkim dedykowany, ale nie tylko. W zasadniczy sposób ogranicza ilość przewodów redukując je do absolutnego minimum, a ponadto dostarcza w sposób zupełnie zintegrowany i kompleksowy wsparcia w postaci gotowych prostych rozwiązań, dzięki czemu konstruktor może skupić się na realizacji zasadniczych części budowanego urządzenia mogąc bardzo szybko poddawać je skrupulatnym testom. Ważne jest i to, że gotowe i samodzielnie opracowane moduły będzie można wykorzystywać w kolejnych projektach, ograniczając w ten sposób niezbędny zestaw elementów do sprawdzonych funkcjonalnie modułów, zmniejszając przy tym koszty realizacji podejmowanych nowych projektów.

Założona skalowalność tego rozwiązania umożliwia bardzo łatwą i szybką zmianę konfiguracji konstrukcji oraz wpływanie na jej własności i funkcjonalności co jest wspierane przez stworzone na potrzeby projektu oprogramowanie kontrolera systemu oraz rozwiązania modułowe.

Serdecznie zapraszam zatem wszystkich konstruktorów do pracy z hambitem! :)

Pozdrawiam, Krzysiek SP9JM

Idea powstania
Założenia projektu
Teraźniejszość i plany
bottom of page