top of page

Moduły potencjometrów

HOD4M1-103
HOD2M1-103
HOA2A1-103
HOA6A1-103

Do chwili obecnej w ramach projektu przygotowanych zostało kilka różnych typów modułów potencjometrów: cyfrowych i analogowych.

W zakresie tej pierwszej grupy przygotowane zostały natomiast dwa typy modułów opartych na rozwiązaniu firmy Microchip w postaci układu MCP4651, który został wyposażony w dwa pełne potencjometry z możliwością ich sprzęgania i synchronizacji, co pozwala wykorzystywać je jako potencjometry podwójne, a regulacja odbywa się z rozdzielczością 8 bitów. Adresowanie tego układu odbywa się 3-bitowo, co daje możliwość zastosowania aż ośmiu (bez multipleksowania oczywiście) takich układów na jednej szynie I2C, co daje możliwość użycia 16 potencjometrów opartych o te układy w całym systemie hambit, co oczywiście nie wyczerpuje nadal wszystkich możliwości. Układy te są produkowane z następującymi wartościami rezystancji potencjometrów: 5k, 10k, 50k oraz 100k. W modułach cyfrowych potencjometrów hambit zastosowane zostały układy o wartości rezystancji 10k, która należy do najpopularniejszych w rozwiązaniach stosowanych w układach radiowych, ale istnieje też możliwość umieszczenia na modułach układów o innych wartościach.

Popularność, relatywnie dobre parametry i niska cena oraz dostępność były głównymi wyznacznikami przy wyborze tych układów do zastosowania w projekcie.

 

 

Pierwszy z modułów oznaczony HOD4M1 wyposażony został w 4 układy MCP4651 i oferuje aż 8 wyjść potencjometrycznych, a każdy z układów posiada ustalony adres I2C zgodnie z przyjętymi planem adresowym dla całego systemu hambit: H54, H56, H58 oraz H5A. Zastosowanie tego modułu powinno zaspokoić większość potrzeb przy budowie wielu konstrukcji radiowych.

Wielkość modułu: 1x1.

Kolejny moduł o oznaczeniu - HOD2M1, został wyposażony co prawda tylko w dwa wspomniane układy MCP4651 (a więc w sumie oferuje tylko 4 wyjścia potencjometryczne), ale za to daje możliwość ustawienia dowolnego adresu I2C tych układów zgodnie z zakresem przyjętym przez producenta dla tych układów. Dzięki takiemu rozwiązaniu istnieje możliwość bardzo elastycznego zastosowania tego modułu lub nawet kilku takich (do 4 bez multipleksowania) w systemie. Adresy układów ustawia się za pomocą zworek.

Wielkość modułu: 1x1.

 

Do budowy modułów opartych o potencjometry analogowe zastosowane zostały rozwiązania firmy ALPS, które posiadając relatywnie dobre parametry i małe wymiary, a ponadto drobno moletkowane wałki i punkt wskaźnikowy umieszczony na szycie wałka (fi6x12mm) - były idealnym elementem regulacyjnym do wygodnego użytkowania nie wymagając przy tym stosowania gałek, co umożliwia montaż większej ilości tych potencjometrów na stosunkowo małej powierzchni modułów. Moduły te dedykowane są głównie tym konstruktorom, którzy do pracy z hambitem będą chcieli wykorzystywać wyłącznie samą płytę bez obudowy, czy konsoli prototypowej,  a możliwość umieszczenia potencjometrów blisko obsługiwanych przez nie układów też jak wiadomo posiada szereg zalet.

Na potzreby projektu opracowane zostały dwa różne moduły zawierające potencjometry analogowe. Pierwszy z nich, to moduł HOA2A1, który udostępnia 2 opisane wyżej potencjometry osadzone na płytce o wielkości 1x1, natomiast drugi - o wielkości 2x1 i oznaczeniu HOA6A1 dostarcza 6 potencjometrów, co jest często ilością zupełnie wystarczającą.

bottom of page