top of page

Idea projektu i przyjęte rozwiązania

Założenia projektu są bardzo proste: zbudować system rozwojowy radia amatorskiego pozwalający wykorzystywać w postaci modułów te same, często na schematach powtarzające się bloki i układy do budowy różnych urządzeń radioamatorskich. Dlaczego tak nie podejść do budowy kolejnych rozwiązań?

Myślę, że to o wiele tańsze w gruncie rzeczy rozwiązanie, a prostota montażu i uruchomienia gotowych modułów zawierających określone bloki funkcjonalne z jednej strony powinna zachęcić nawet najmniej doświadczonych spośród nas do poznawaniem zagadnień konstruktorskich, a z drugiej - bardziej doświadczonym konstruktorom pozwoliłoby to na skupieniu się w zakresie rozwoju istotnych części konstrukcji radiowych. Co również istotne - rozwiązanie to w bardzo zasadniczy sposób ogranicza prowadzenie przewodów zasilających, sygnałowych i sterujących pomiędzy różnymi blokami funkcjonalnymi, co znacznie ułatwia wszelką diagnostykę, relokację bloków i rekonfigurację całości sprowadzając np. badania porównawcze określonych bloków do ich wyjęcia i wstawienia innych. A więc...

Wielkość płyty bazowej i modułów oraz wybór złącz montażowych

Po wielu przemyśleniach założyłem ostatecznie, że całość powinna być łatwa i tania w montażu, a także mobilna, aby można było swoje "dzieło" łatwo przenosić w dowolne miejsce.

Przyjąłem zatem, iż płyta bazowa nie powinna być większa od formatu standardowego zeszytu szkolnego (A5) dzięki czemu łatwo ją będzie wraz z zamontowanymi modułami spakować i schować do czegokolwiek, a następnie przetransportować.

Jako złącza bazowe do osadzania modułów przyjąłem typowe, popularne i relatywnie tanie kołkowe złącza żeńskie "goldpin" 2x8 o rastrze 2,54 mm (100 mil), które zamontowane na płycie utworzyły by zestaw 3 wierszy i 8 kolumn (24 gniazda), w których miałyby być osadzane moduły.

Ważnym było również przyjęcie i takiego założenia, aby rozkład złącz na płycie z uwagi na najpopularniejsze w elektronice rozwiązania był calowy, dlatego też złącza i całość rozwiązania zostały umieszczone na planie siatki o rastrze 100 milsów.

O ile można przyjąć, iż pomiędzy sąsiadującymi modułami w poziomie nie ma żadnego odstępu (złącza kołkowe męskie na krawędziach sąsiednich modułów stykają się ze sobą, a pcb modułów ze względów technologicznych ma szerokość pomniejszoną o 10 milsów) ponieważ połączone są one jednym złączem 2x8, to jednak w pionie zachowany został odstęp o wielkości ok. 2 mm, co z jednej strony pozwoli na stosunkowo bezproblemowe demontowanie modułów bez używania dodatkowych narzędzi, a z drugiej - umożliwi łatwe ukrywanie ewentualnych przewodów sygnałowych i sterujących pod modułami.

Pionowo czy poziomo?

Początkowo zastanawiałem się nad pionowym montażem płytek za pomocą złącz krawędziowych lecz szybko doszedłem do przekonania, że w cale nie uzyskam przez to więcej miejsca, ponieważ w gruncie rzeczy wysokość elementów jest różna i należało by przyjąć relatywnie spore średnie odległości pomiędzy modułami (więc i złączami), a warunkiem krytycznym okazała się możliwość wygodnego przeprowadzania wszelkich badań i pomiarów modułów pracujących bezpośrednio w układzie. Ta ostatnia cecha zadecydowała o tym, że montaż modułów odbywa się w poziomie, co okazało się z wielu względów bardzo korzystne. Jedną z korzyści płynących z takiej topografii jest ograniczenie do minimum interakcji (wzajemnego wzbudzania się) występujących pomiędzy obwodami sąsiadujących modułów.

Zasilanie modułów, przesyłanie sygnałów, magistrala I2C

Wszystkie złącza 2x8 zamontowane na płycie bazowej posiadają identyczny rozkład pinów, którym przypisaałem następujące funkcje:

- piny 1 i 2: zasilanie +12V

- piny 3 i 4: zasilanie 9V (lub 8V) (dla układów analogowych)

- piny 5 i 6: GND (masa wspólna)

- piny 7 i 8: zasilanie +5V (dla układów cyfrowych)

- piny 9 i 10: GND (masa wspólna)

- pin 11: wyprowadzenie sygnału nr 1 z poprzedniego modułu

- pin 12: wprowadzenie sygnału nr 1 do następnego modułu

- pin 13: wyprowadzenie sygnału nr 2 z poprzedniego modułu

- pin 14: wprowadzenie sygnału nr 2 do następnego modułu

- pin 15: sygnał SCL magistrali I2C

- pin 15: sygnał SDA magistrali I2C

Dzięki takiemu rozwiązaniu do modułów zasilanie dostarczane jest z dwóch stron, a w przypadku wyższych modułów komplet zasilania można dostarczyć aż przez 4 złącza! Jak bardzo jest to przydatne i wygodne rozwiązanie wie zapewne każdy doświadczony konstruktor. Oto kilka przykładów w prosty sposób wyjaśniających ideę funkcjonowania hambita:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wybór magistrali sterującej pracą układów

...

Proponowana zasada zachowania kierunku przesyłania/przetwarzania sygnałów w ramach systemu rozwojowego hambit.

Sposób zasilania złącz oraz układ połączeń SIG i magistrali I2C

Przykład konfiguracji modułów dla prostego odbiornika SDR

Przykład konfiguracji modułów dla odbiornika heterodynowego

bottom of page